Dlaczego Kraków jest na liście UNESCO?

Kraków to miasto o niezwykłej atmosferze z unikatową architekturą i bogatą historią. Miejsce to należy do najbardziej znanych i najpiękniejszych miast w całym kraju. To dlatego Kraków stał się najchętniej odwiedzanym miastem przez zagranicznych turystów. Być może nie stałaby się taka sytuacja, gdyby Kraków nie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.

UNESCO to organizacja, która działa w ramach ONZ, a jej głównym celem jest współpraca kulturalna, oświatowa oraz naukowa pomiędzy narodami. Do najważniejszych zadań UNESCO należy też ochrona światowego dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego. W 1978 roku podczas obrad Komitetu UNESCO, które odbywały się w Waszyngtonie wpisano pierwsze 12 obiektów. Jednym z tych miejsc był Kraków, a konkretnie to średniowieczna zabudowa miasta razem z Wawelem. Polskie miasto zostało pierwszym europejskim miastem wpisanym na prestiżową listę UNESCO, dzięki której poszczególne obiekty i miejsca stają się najważniejszymi atrakcjami turystycznymi na świecie.

Dlaczego Kraków jest na liście UNESCO? To miasto, które do dzisiaj uważane jest za kulturalną stolicę Polski. Znajduje się tam ogromna ilość zabytków, a także dzieł sztuki. W uzasadnieniu napisano, że centrum Krakowa, które ukształtowane zostało w ciągu tysiąca lat posiada jedyne w swoim rodzaju pomniki kultury i architektury dawnych wieków. Jakie dokładnie części miasta są na liście? Jest to oczywiście Wzgórze Wawelskie – historyczna siedziba władców Polski i narodowa świętość wszystkich Polaków, a także XIII-wieczne Stare Miasto otoczone Plantami z Rynkiem Głównym, Wieżą Ratuszową, Bazyliką Mariacką oraz Sukiennicami. Pod ochroną znalazły się także Kazimierz – stara dzielnica żydowska i sąsiadująca z nią dzielnica rzemieślnicza zwana Stradom. 

Dzięki decyzji z 1978 roku nastąpiła wielka rewaloryzacja najstarszej części Krakowa. Po II wojnie światowej rządy PRL-u nie inwestowały w ochronę zabytków, a były one wówczas w okropnym stanie. Wpis do UNESCO sprawił, że zaczęto bardziej dbać o zabytki i utworzono m.in. Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Kraków został nie tylko upiększony i odnowiony, ale stał się najbardziej atrakcyjnym polskim miastem wśród obcokrajowców.